2022 PSRS Winners – 2022 PEERS Winners
2021 PSRS Grant Winners – 2021 PEERS Grant Winners
2020 MRTF Grant Winners List
2019-2020 MRTF Grant Winners List
2018-2019
Grants – 98 Winners
Ellen Duckworth – Chillicothe, Chillicothe
Kim Fish – King City R-I, King City
Ellen Gott – Chillicothe, Chillicothe
Tracy Porter – Clinton, Plattsburg
Jacqueline Rother – Mound City R-II, Mound City
Heather Schroder – East Buchanan C-I, Gower
Hilary Skinner – Tri-Co R-7, Jamesport
Rebecca Stone – Livingston R-III, Chula
Jessica Sweiger – Maysville R-I, Maysville
Valerie Collom – Raymore-Peculiar, Raymore
Christine Curless – Oak Grove, Oak Grove
Laura Goodwin – Raymore-Peculiar, Peculiar
Lyda McMurray – Blue Springs, Blue Springs
Jeff Rives – Raymore-Peculiar, Peculiar
Katie Schork – Raymore-Peculiar, Peculiar
Jessica Wood – Blue Springs, Blue Springs
Melinda Young – Raymore-Peculiar, Peculiar
Frank Caldwell- Palmyra R-I, Palmyra
Wendy Eberhardt – Green City R-I, Green City
Miki Geisendorfer – Lewis Co C-I, Lewistown
Julie Howe – Adair R-I, Novinger
Ryan Kaden – Schuyler R-I, Queen City
Christopher S Lynn – Middle Grove C-I, Madison
Jaime Williams – North Shelby, Shelbyville
Nicole Bentley – Harrisburg R-VIII, Harrisburg
Brittany Brackman – Fulton 58, Fulton
Katie Dunne – Southern Boone, Ashland
Erin Gunter – Hallsville R-IV, Hallsville
Jennifer Huff -Wellsville-Middletown R-I, Wellsville
Marsha Payton – Westran R-I, Huntsville
Gina Thomas – Fulton 58, Fulton
Heather Beach – New Franklin R-I, New Franklin
Tara Britton – Brunswick R-2, Brunswick
Jahanbakhsh Golzy – Fayette R-III, Fayette
Brandy Lembke – Fayette R-III, Fayette
Michelle Ray – Tina-Avalon R-II, Tina
Jenni Scott -Hardin-Central C-2, Hardin
Lara Shaw – Warrensburg R-VI, Warrensburg
Nancy Coffer – El Dorado Springs, El Dorado Springs
Tania Driskill – Bolivar, Bolivar
Sandy Halbrook – Clinton, Clinton
Kayla Loyd – El Dorado Springs, El Dorado Springs
Anna Parsons – Appleton City R-II, Appleton City
Wendy Rhodes – Bolivar, Bolivar
Diane Venancio – Hermitage R-IV, Hermitage
Amanda Almany – Rolla, Rolla
Joyce Haeffner – Osage R-II, Linn
Kassi Maurer – Maries Co R-II, Belle
Taylor Mislevich – Eldon R-I, Eldon
Toni Randall – Morgan Co R-II, Versailles
Christine Ruder – Rolla, Rolla
Samantha Slinkman – Osage R-II, Linn
Sarah Boyer – Rockwood, Ballwin
Jennifer Hawkins – St. Clair R-XIII, St. Clair
Angela Montgrain – Northwest R-I, High Ridge
Amy Perry – Hillsboro R-III, Hillsboro
Cassie Peterein – Jefferson R-VIII, Festus
Sarah Studie – Rockwood, Ballwin
Claire Winkeler – Grandview, Hillsboro
Sarah Yates – Parkway, Ballwin
Susan Bowling – Aurora R-8, Aurora
Crystal Charles – Pierce City R-VI, Pierce City
Brooke Hindes – Pierce City R-VI, Pierce City
Ruth Hunter – Verona, Verona
Marla Kemp – Greenfield, Greenfield
Elizabeth Stotlemeyer – Monett R-I, Monett
Lisa Whitaker – Joplin, Joplin
Lyndsay Carroll – Fairview, West Plains
Caroline Collins – Seymour R-II, Seymour
Aaron Crosby – Spokane, Highlandville
Tiffany Gray – Mansfield, Mansfield
Jennifer Hubert – Billings, Billings
Marta Nangle – Hollister, Hollister
Darlene Small – Sparta R-III, Sparta
Tim Tucker – Lebanon R-III, Lebanon
Megan Bond – Lesterville R-IV, Lesterville
Michael Adam Bowers – North St. Francois, Bonne Terre
Nathan Martin – Bunker R-III, Bunker
Kristi Moses – Bunker R-III, Bunker
Carissa Petrey – Clearwater R-I, Piedmont
Pat Riggins – Clearwater R-I, Piedmont
Tracy Thomas – North St. Francois, Desloge
Heather Allen – Doniphan R-I, Doniphan
Christina Brands – Portageville, Portageville
Hallie Conrad – Jackson R-II, Jackson
Pamela Davis – Poplar Bluff R-I, Poplar Bluff
Stacy Elfrink – Jackson R-II, Jackson
Tyler Lappe – Oak Ridge R-VI, Oak Ridge
Charla Shrable – Thayer R-II, Thayer
Chris Barchesky – Lincoln R-III, Troy
Stephanie Harris – Troy R-III, Troy
Katie Henke – Lincoln R-III, Troy
Tricia Moore – Troy R-III, Troy
Marla Ries – Boncl R-X, Louisiana
Melissa Skibinski – Troy R-III, Troy
Shannon D Wilkerson – Warren R-III, Warrenton
Brooke Callan – Pattonville, Maryland Heights
Mariah DeLong – Pattonville, Maryland Heights
Michael Dorsey – University City, University City
Linnet Husi – University City, St. Louis
Julie Icenhower – St. Louis, St. Louis
Jason Kesselring – St. Louis, St. Louis
Lisa Roth – Pattonville, St. Ann
2017-2018
Grants — 84 Winners
Natalie Atkins – St. Joseph, St. Joseph
Rosemary Henry – Polo, R-7 Polo
Kelli Hilton – Stanberry R-II, Stanberry
Liz Schieber – West Nodaway R-1, Burlington Jct.
Charlea Lewis – Jefferson C-123, Conception Jct
Megan Frueh – Nodaway-Holt, Maitland
Tina Durham – Oak Grove R-6, Oak Grove
Kyla Pitts-Zevin – Raytown, Raytown
Patricia Burke – Grandview C-4, Grandview
Sarah Schraml – Independence School District 30, Independence
Melanie Haight – Fort Osage, Independence
Chelsea Frick – Richmond R-XVI, Richmond
Kelli Baker – Adair Co R-II, Brashear
Kalisha Bell – Macon Co. R-IV, New Cambria
Whitney Danielle Holliday – Hannibal Public Schools, Hannibal
Sara Watson – Paris R-II, Paris
Susan Grimm – Putnam Co. R1, Unionville
Sara Smith – Schuyler R-1, Queen City
Melanie Utterback – Community R-VI, Laddonia
Chelsea D. Otten – Hallsville R-IV, Hallsville
Lottie Creasy – Columbia Public Schools, Columbia
Marcia Kalinowski – Centralia R-6, Centralia
Jennifer K. Huff – Wellsville-Middletown R-1, Wellsville
Kayla Hart – Montgomery Co R2, Montgomery City
Tara Britton – Brunswick R-II, Brunswick
Dawn Scheiderer – Salisbury R-IV, Salisbury
Christine Rusco – Prairie Home School District, Prairie Home
Kylee B. Weber – Sedalia 200, Sedalia
Pam Harrison – Green Ridge R-8, Green Ridge
Sally Fecke – LaMonte R-4, LaMonte
Debra J. Marsh – El Dorado Springs RII, El Dorado Springs
Brandon Moore – Dallas Co. R-1, Buffalo
Shemay Kobe – Hermitage R-IV, Hermitage
Hillary Pearson – Wheatland R-II, Wheatland
Joseph F Wooderson – Weaubleau R-III, Weaubleau
Shonna Shorter-Kramer – Sheldon R-VIII, Sheldon
Sheri Harenza – Camdenton R-III, Camdenton
Kristen Engle – Jefferson City Public Schools, Jefferson City
Sunshine Shanks – Maries Co R-2, Belle
Taylor Mislevich – Eldon R-I, Eldon
Jill Kirksey – Moniteau Co R-1, California
Christine Ruder – Rolla Public Schools, Rolla
Samantha Mitchem – Washington School District, Washington
Lisa Webb – Northwest School District, Cedar Hill
Beth Shoults – Special School District, Florissant
Daniele Cerone-Griffin – Special School District, St. Louis
Sarah Valter – Lindbergh, St. Louis
Alyssa Deuser – Special School District, St. Louis
Jenna Krueger – Mehlville School District, St. Louis
Falyn Sample – Mehlville School District, St. Louis
Christopher Young – Joplin R-8, Joplin
Dave Noah – Joplin Schools, Joplin
Crystal Charles – Pierce City R-VI, Pierce City
Cheyenne Hill – Pierce City R-VI, Pierce City
Jana Thomas – Seneca R-7, Seneca
Heather Lankford – Seneca R-7, Seneca
Erin McElroy – Ozark R-VI, Ozark
Stefanie McKoy – Ozark School District, Ozark
Heather Hufstedler – West Plains R-7, West Plains
Cyndy Zind – Seymour R-II, Seymour
Patricia Boshe – Marshfield R-1, Marshfield
Sara Thompson – Mansfield R-IV, Mansfield
Tracy King – Fredericktown School District, Fredericktown
Karen Krieger – Perry Co. #32, Perryville
Tracy Proctor – N. St. Francois R-1, Desloge
Barbara Steel – West St. Francois Co. RIV, Park Hills
Stacy Trollinger – Ste. Genevieve R-II, Ste. Genevieve
Jeannie Wampler – Kingston K-14, Cadet
Hilary Taylor – Poplar Bluff R-1, Poplar Bluff
Erica Robbins – Jackson RII, Jackson
Teri S. Carnell – Hayti R2, Hayti
Laura E. Kern – Scott City R-I, Scott City
Carie Boswell – Scott City R-I, Scott City
April M. Aldridge – Dexter R-XI, Dexter
Nichole Bryant – Lincoln Co. R-3, Troy
Jeanne Ogden- Elsberry R-II, Elsberry
Julie Jamieson – Fort Zumwalt R-II, Wentzville
Shannon Griesenauer – Wentzville R-IV, O’Fallon
Christopher Loftin – Fort Zumwalt R-II, St. Peters
Terrie Hunter – Warren Co R-III, Warrenton
Jenna Donze – Hazelwood, Florissant
Barbara Knapp – St. Louis Public School, St. Louis
David Knapp – Pattonville, St. Ann
Heather Koepke – Pattonville, St. Ann
Pamela G.B. Rasmussen – Pattonville, Maryland Heights
Karin Versen – St. Louis Public School, St. Louis
Kayla Loyd – El Dorado Springs R-2, El Dorado Springs
Jennifer Ring – El Dorado Springs, El Dorado Springs
2016-2017
Grants — 72 Winners
Sophie Chambers- Chillicothe R-II, Chillicothe
Matt Dice- Ridgeway R-5, Ridgeway
Jessica Shackelford- Chillicothe R-II, Chillicothe
Stacia Slagle- Savannah R-3, Country Club Village
Lyndsey Walters- King City R-I, King City
Tricia Trutzel Betts- Belton #124, Belton
Patricia A. Ernst- Grandview C-4, Grandview
Cynthia Forney- Hickman Mills C-1, Kansas City
Daniel Huffman- Martin City Elementary, Kansas City
Lori Riedel- Liberty Public Schools, Liberty
Laura Crane- Shelby Co. R-IV School, Clarence
Nathaniel Orr- Scotland, Memphis
Melissa VanDusseldorp- Milan C-2, Milan
Bree Vollrath- Monroe City R-1, Monroe City
Libby Wood- Adair Co R-1, Novinger
Zina Glasgow- Westran R-I, Huntsville
Katherine Hallock- Wellsville Middletown R-1, Wellsville
Janet Tate- Mexico Public Schools, Mexico
Lori Younker- Mexico, Mexico
Karla Yung- Columbia, Columbia
Carolyn Coates- Pilot Grove C-4, Pilot Grove
Becky Dodson- Hale R-1, Hale
Krystal Knight- Warrensburg R-VI, Warrensburg
Roberta Pate- Prairie Home R-V, Prairie Home
Michelle Sanders- Brunswick R-II, Brunswick
Melanie Carden-Jessen- Fair Play R-II, Fair Play
Casey Johannsen- Leesville R-IX, Clinton
Kayla Loyd- El Dorado Springs R-II, El Dorado Springs
John McCoy- Clinton, Clinton
Jeanie Norman- El Dorado Springs R-2 School, El Dorado Springs
Barbara Walsh- El Dorado Springs R-2 School, El Dorado Springs
Paula Benson- Dixon R-1, Dixon
Tamara Coffman- Laquey R-V, Laquey
Amber Ernst- St Elizabeth R-IV, St Elizabeth
Philip Landolt- Gasconade Co. R-1, Hermann
Toni Randall- Morgan Co. R-II, Versailles
Sherrie Bonastia- C-6 School District, Imperial
Aileen Cogo- Rockwood School District, Fenton
Tina Hampton- Meramec Valley R-3, Villa Ridge
Jason Hertlein- Special School District of St. Louis County, Ballwin
Kaitlyn Kraushaar- Webster Groves School District, Webster Groves
Emily Maulin-Baker- Maplewood Richmond Heights, St. Louis
Christina Monolo- Special School District of St. Louis County, St. Louis
Mark Rapert- Special School District/Bayless, St. Louis
Michelle Rieser-Special School District/Maplewood Richmond Heights District, Richmond Heights
Susan Blades- Aurora R-8, Aurora
Erica Doennig- Joplin School District, Joplin
Tina Emerson- Mt. Vernon RV, Mt. Vernon
Morgan Hastings- Monett R-1, Monett
Kristi Hodson- Carthage R-9, Carthage
Nancy Dygert- Branson RIV, Branson
Taylor A. Hopkins- Laclede Co. R-I, Conway
Brittany Horn- Hartville R-2, Hartville
Sandy Humbyrd- Hollister R-V, Hollister
Cynthia Mueller- Springfield R-12, Springfield
Josh Banks- Ste Genevieve R-2, Ste Genevieve
Portia Boyer- Potosi R-3, Potosi
Joanie Grimm- North St Francois County R-1, Desloge
Kassi Inman- Arcadia Valley R-2, Ironton
Jamie Shannon- North St Francois County R-1, Desloge
Lori Anderson- Richland R-1, Essex
Nikki Imel- South Pemiscot, Steele
Claire Jenkins- Senath-Hornersville School District, Hornersville
Laura Lee Stone- Dexter RXI, Dexter
Tiffany Wiggins- Dexter Public Schools, Dexter
Carol Bracht- Warren Co. R-3, Warrenton
Robin Engel- Lincoln Co R-3, Troy
Meagan Lawson- Lincoln Co. R-III, Troy
Jennifer Maloney- Warren Co R-III, Warrenton
Monica Roettger- Lincoln County R-3, Troy
Kiva Fullmer- Pattonville, Maryland Heights
Wendy Mathis-Pattonville, Maryland Heights
2015-2016
Grants — 56 Winners
Leslie M Aguilar – Muriel Williams Battle High School, Columbia
Tammy Allen – Dixon Middle School, Dixon
Michelle Alshanski – Valley Middle School, House Springs
Missy Arnold – Smith Cotton Jr. High, Sedalia
Angela Barton – Licking High School, Licking
Julie Blessing – Schuyler County R-1 High School, Queen City
Stacie Boren – Forder Elementary, St. Louis
Portia Boyer – Trojan Intermediate School, Potosi
Karol Brown – South Fork Elementary, West Plains
Stephanie Calcari – Wedgwood Elementary, Florissant
Melanie Carden-Jessen – Fair Play Junior High School, Fair Play
Leslie Clark – Harry S Truman Elementary, Webb City
Kim Clements – Montgomery Co. R-II, Montgomery City
Michelle Crader – Sunrise R-IX, DeSoto
Kathleen Day – Northeast Vernon County School, Walker
Christy DeLaporte – Monroe City R-1 High School, Monroe City
Elizabeth English – Carthage Middle School, Carthage
Danielle Felkins – Leslie Bell Elementary, Lexington
Cynthia Fish – South Harrison Early Childhood Center, Bethany
Bryan Gaskill – Marshall High School, Marshall
Jennifer Gatson – Ralls County R-II: Center Elementary, Center
Sarah George – Milan High School, Milan
Gretchen Hanna – South Callaway R-II Elementary School, Mokane
Paula Harrell – Owensville Elementary, Owensville
Kila Henry – Northeast Nodaway R-V, Ravenwood
Oneida Hurse – ACCPA, Kansas City
Angela Hussey – Tina – Avalon R-2, Tina
Tom Jones – Carthage High School, Carthage
Emily Kell – Central Elementary School, Park Hills
Courtney Kirwan – Winfield Middle School, Winfield
Nancy Kowalczyk – Cool Valley Elementary, St. Louis
Rebecca Loenneke – Jackson R-2, Jackson
Lisa Lupfer, Lincoln R-II, Lincoln
Elizabeth McMullen – Pershing Elementary School, University City
Shawna Millentree – Smith-Hale Middle School, Kansas City
Jeanne Ogden – Ida Cannon Middle School, Elsberry
Vikki Parsell – Rolla Technical Center, Rolla
Erin Paterson – Galena High School, Galena
Danielle Pauley – Livingston Co. R-II Chula School, Chula
Juanita Ann Phillip-House – Duchesne Elementary School, Florissant
Peggy Potts – Dexter R-XI, Dexter
Trudy Redd – D.A. Mallory Elementary, Buffalo
Monica Roettger – Lincoln Elementary, Troy
Eileen Roth – New Haven Elementary , New Haven
Jodie Sell – Wilder Elementary, Mansfield
Michele Spitzmiller – Arcadia Valley High School, Ironton
Karen Stafford – South Point Elementary, Washington
Barbara Steel – West St. Francois Co. High School, Park Hills
Tamara Story – St. James Middle School, St. James
Cara Taylor Steele – Eliot Battle Elementary, Columbia
Tosha Todd – Sunny Pointe Elementary, Blue Springs
Lonna Tucker – Robinson Intermediate School, Aurora
Lisa Vaught – Delta High School, Delta
Susan Whitman – Savannah Middle School, Savannah
Tiffany Wiggins – Dexter High School, Dexter
Julie Wilson – Clarence Cannon Elementary, Elsberry
2014-2015
Grants — 45 Winners
Lori Ann Bockting — Linn High, Linn, MO
Kimberly Caruthers — Sedalia Middle, Sedalia, MO
Tobi Chambers — Warrensburg Middle, Warrensburg, MO
Melissa Childers — Early Childhood Education Center, Troy, MO
Justin Collins — Princeton High, Princeton, MO
Denise Craig — Henry Elementary, Clinton, MO
Lindsay Fedke — Bayless Elementary, St. Louis, MO
Liz Ferron — John W. Luff Elementary, Independence, MO
Kerri Grobe Kruse — Southwest Elementary, Dexter, MO
Kim Hart — Community Middle/High, Laddonia, MO
Joetta Hendrix — Laquey R-V Elementary, Laquey, MO
Cheyenne Hill Pierce — City High, Pierce City, MO
Julie Hubbart — Brittany Woods Middle, University City, MO
Lisa Husted — Shelbina Elem & Clarence Elementary, Shelbina, MO
Tammy Inman — Arcadia Valley Elementary, Ironton, MO
Keely Kuehner — Windsor Elementary, Windsor, MO
Jodi Lawrence — Worth County Elementary, Grant City, MO
Jennifer Lowery — Wohlwend Elementary, St. Louis, MO
Jennifer Lowes-Seiler — Woodland Middle, Marble Hill, MO
Michelle Mozingo — Prairie Home High & Elementary, Prairie Home, MO
Cindy Mueller — Marionville Elementary & Middle, Marionville, MO
Stephanie Mundinac — Ozark East Elementary, Ozark, MO
James Myers — Dexter High, Dexter, MO
Drenda Neptune — SW Livingston Co R-I Elementary, Ludlow, MO
Caitlin Nichols — Rock Bridge Elementary, Columbia, MO
Hillary Pearson — Wheatland Elementary, Wheatland, MO
Gen Reinheimer — George Guffey Elementary, Fenton, MO
Kristi Reynolds — Cass Co Elementary, Archie, MO
Robin Robertson — Republic High, Republic, MO
Linda Shaw — Brookfield Elementary, Brookfield, MO
Rochelle Slaughter — Santa Fe Elementary, Kansas City, MO
Rebecca Snead — Athena Elementary, DeSoto, MO
Katia Steinbeck — St. Elizabeth R-IV, St. Elizabeth, MO
Julie Stevenson — Hawthorne Elementary, Mexico, MO
Jennifer Sutton — Arcadia Valley Elementary, Ironton, MO
Melanie Thompson — Thorpe J. Gordon Elementary, Jefferson City, MO
Nikki Thornton — Thayer Elementary, Thayer, MO
Diane Tucker — Knox County High, Edina, MO
Becky Turner — Bowling Green Middle, Bowling Green, MO
Susan Veenstral — Saeger Middle, Cottleville, MO
Alison Vernon — John Thomas Schl of Discovery, Nixa, MO
Terri Warden — Kingston Elementary, Cadet, MO
Lindsay Williams — Lee-Hamilton Elementary, Ferguson, MO
Corrie Woolley — Julia Goldstein Early Childhood, University City, MO
Karon Worsley — Lamar Career & Tech Center, Lamar, MO
2013-2014
Grants — 44 Winners
- Victoria Albritton — Warrenton High, Warrenton, MO
- Leticia Baker — Laquey R-V, Laquey, MO
- Angela Biggers — Hurricane Deck Elementary, Sunrise Beach, MO
- Pat Boshe — Marshfield High School, Marshfield, MO
- Andrea Callahan — Flynn Park Elementary, University City, MO
- Bill Capps — Louisiana High School, Louisiana, MO
- Carolyn Coates — Pilot Grove High School, Pilot Grove, MO
- Lori Covington — Madison Elementary, Madison, MO
- Amanda Cox — South Park Elementary, Moberly, MO
- Casie Crider — Monroe City R-I Middle School, Monroe City, MO
- Sonja Daley — Grand River Technical School, Chillicothe, MO
- Marcia Dunn — Trojan Intermediate, Potosi, MO
- Elizabeth English — Carthage Middle School, Carthage, MO
- Jayme Evans — Mark Twain Elementary, St. Joseph, MO
- Julie Foster — Skyline Middle, Urbana, MO
- Michelle Gilger — Heber Hunt Elementary, Sedalia, MO
- Joanie Grimm — North County Middle School, Desloge, MO
- Shawna Gruben — Sparta Middle, Sparta, MO
- Jared Jeffries — Jasper High School, Jasper, MO
- Linda Krueger — Linn High School, Linn, MO
- Gregory Laposa — Carnahan School of the Future, St. Louis, MO
- Jennifer Mallory — Braymer Elementary, Braymer, MO
- Steven Marr — Warrensburg High School, Warrensburg, MO
- Susan Mathis — Pattonville Sr. High, Maryland Heights, MO
- Laura McCoy — Valley Park Elem, Valley Park, MO
- Charlotte McNeary — Warren E Hearnes Elementary, Charleston, MO
- Sarah Medina — The Alternative Academy, St. Louis, MO
- Claire Monahan — Rockwood Summit High School, Fenton, MO
- Steve Myer — Raytown South High School, Raytown, MO
- Greg Neely — Midway High, Cleveland, MO
- Christina Olakowski — Scotland Junior/Senior High, Memphis, MO
- Kellie Reese — Bloomfield High, Bloomfield, MO
- Jayne Robbins — Clardy Elementary, Kansas City, MO
- Jessica Sergent — Halfway Elementary, Half Way, MO
- Jamie Shannon — North County Intermediate School, Desloge, MO
- Jennifer Shaw — Lamar West Elementary, Lamar, MO
- Jennifer Spell — R. A. Doyle Elementary, East Prairie, MO
- Alicia Uhl — Ridgewood Middle School, Arnold, MO
- Karen Warmbrodt — Hudson Elementary, Appleton City, MO
- Stacie Wieberg — Miller Co Elementary, Tuscumbia, MO
- Carolyn Willhite — Skyline Elementary, Norwood, MO
- Ellen Wilson — West Middle School, Columbia, MO
- Sarah Worth — Rebecca Boone Elementary, Warrenton, MO
- Karla Yung — Rock Bridge Elementary, Columbia, MO
2012-2013
Grants — 15 Winners
- Cynthia Barksdale — Tiger Paw Early Childhood Center, Ozark, MO
- Jamie Cantrell — Rolla Sr. High, Rolla, MO
- Terria Cox — Field Elementary, Chillicothe, MO
- Kara Elliott — Maple Grove Elementary, Warrensburg, MO
- Vicki S Enyart — Brookfield High, Brookfield, MO
- Jennifer Erdtmann — Bridger Middle, Independence, MO
- Katie Finley/Frame — Bartley Elementary, Fulton, MO
- Stephanie Gavin/Heisel — Hixson Middle, Wester Groves, MO
- Christina Howell — James E. Freer Elementary, Barnhart, MO
- Misty Lipp/Smith — Bowling Green High, Bowling Green, MO
- Sabra Mayberry — Bernie Elementary, Bernie, MO
- Stephanie O’Brien/Snyder — Hudson Elementary, St. Louis, MO
- Cathy A. Roberts — Lakeland Elementary, Deepwater, MO
- Amber Vance — Dadeville Elementary, Dadeville, MO
- Jennifer Woods — Valley R-VI Elementary, Caledonia, MO
2011-2012
Grants — 16 Winners
- Sharmon Hagler — Hollister R-V Middle School, Hollister, MO
- Angela Klaassen — Spring Garden Middle School, St. Joseph, MO
- Lindsay Leonard — Pilot Grove C-IV, Pilot Grove, MO
- Jamie Lynn — Lexington Middle School, Lexington, MO
- Sara Pardeck — Richards Elementary School, Branson, MO
- Laura Pezzani — Gotsch Intermediate School, St. Louis, MO
- Donna Prudhoe — Pleasant Hope R-6, Pleasant Hope, MO
- Lisa Reeves & Jenny Pendleton — Buffalo Public Middle School, Buffalo, MO
- Wendy Rhodes — Bolivar Primary School, Bolivar, MO
- Mary Rossiter — Mark Twain Elementary, St. Joseph , MO
- Kyla Serrano — Grandview Middle School, Grandview, MO
- Jodi Tompkins — Osage Middle School, Osage Beach, MO
- Pat Turner — Warrensburg Middle School, Warrensburg, MO
- Layne Wilson — Greenfield High School, Greenfield, MO
- Karla Yung — Rock Ridge Elementary, Columbia, MO
- Bright Futures-Joplin, Joplin, MO
2010-2011
Grants — 7 Winners out of 70 applicants
- Jennifer Altic — Marion C. Early R-V, Morrisville, MO
- Lindsey Casey — Clever Middle School, Clever, MO
- Andrea Hendricks — Grandview High School, Grandview, MO
- Lacey Kreider — Ft. Zumwalt North High School, O’Fallon, MO
- Sabra Mayberry — Bernie Elementary, Bernie, MO 63822
- Robert Prichard — St. Clair High School, St. Clair, MO 63077
- Connie Vermillion — Callao C-VIII, Callao, MO 63534
$3,500 Awarded
2009-2010
Grants — 5 Winners out of 46 applicants
- Jessica Hilliard — Mehlville Senior High School-St. Louis, MO
- Matt Stephan — Appleton City R-II-Appleton City, MO
- Janet Cantrell — South School-Neosho, MO
- Meredith Burstin — Fulton Middle School-Fulton, MO
- Dianna Laswell — Purdy School-Purdy, MO
$2,500 awarded
2008-2009
Scholarships – 4 winners out of 70 applicants
- Kimberly Carter – Drury University
- Brian Hammond – Central Methodist
- Travis Rice – MU/Columbia
- Ilene Smith – MSU/West Plains
$4,000 awarded
Grants – 1 winner out of 17 applicants
- Wellsville-Middletown Literacy Grant – Learning Science through Non-fiction Tradebooks – Cara Weekley
$500 awarded
2007-2008
Scholarships – 16 winners out of 87 applicants
- Tim Baker – University MO Columbia
- Jackson Boyer – Missouri State University
- Delores Brister – Northwestern State University
- Beth Gregory – Northwest Missouri State University
- Serena Hagler – Southwest Baptist University
- Sarah Hammond – Lincoln University
- Jason Hudson – Missouri State University
- Natalie James – Southwest Baptist University
- Kelly Kipp – University of Missouri – Rolla
- Cynthia Meloy – University of Central Missouri
- Sarah Norman – University of Central Missouri
- Carrie Shatto – University of Central Missouri
- Sherry L. Slaughter – Buena Vista/Iowa
- Terri Stratton – Lindenwood
- Charlene Troy – Missouri State University
- Nicholas White – Northwest Missouri State University
$16,000 awarded
Grants – 4 winners out of 5 applicants
- Elizabeth Garber – Fair Play Schools — Fair Play, MO
- Betty Glasgow – Bolivar High School — Bolivar, MO
- Kay Klingbeil, Robinson Elementary — Kansas City, MO
- Jeannie Page, Teachers’ Warehouse — Warrensburg, MO
$2,000 awarded
2006-2007
Scholarships – 11 winners out of 91 applicants
- Steve Beutel – Webster University
- Michael Blackford – Pittsburg State U, KS. – (NRTA – Distingushed Retiree of the Yr. Beth Rader)
- Alaina Denny – Truman State University
- Jennifer Giaimo – St. Charles Community College
- Emily Greeno – Westminster
- Tim Hercules – Culver Stockton
- Greg Irwin – Truman State University
- Meghan Noelle Johnson – Central Missouri State University
- Lori A. Peel – Missouri Valley
- Jonathan H. Richard – Park University
- Germaine Ariel Robinson – Columbia College
$11,000 awarded
Grants – 3 winners out of 22 applicants
- Troy R-III – Flight Program – Michelle Braungardt (Jeffrey Nickell Grant)
- Brookfield R-III – Early Childhood Center – Martha Beach and Cheryl Stuver (Bill Ray’s Daughter, Peggy McKee )
- Carrollton Science Dept. – Erica Eischeid and Scarlet Horine
$1,500 awarded
2005-2006
Scholarships – 10 winners out of 96 applicants
- Laura Andrews – Missouri University – Columbia
- Lynn Barnes – Missouri University – Columbia
- Fredlissha Bond – Missouri University – Columbia
- Donald Fuemmeler – Missouri University – Columbia
- Jean Gutarra – Southwest Baptist
- Christina Jennings – William Woods
- Kaori Leach – Missouri University – Columbia
- Linsey Limbaugh – Missouri University – Columbia
- Amy McCollom – Missouri University – Columbia
- Jackie Nelson – William Woods University
$10,000 awarded
Grants – 3 winners out of 13 applicants
- Bolivar High School – Debbie Keal, Susan Carter, Pam Thompson, Alan Stanley, Clayton McCullagh
- Butler School District – Karol Stephan, Karla Crepeau, Rosemary Eldred, Lynne McClain (Jeffrey Nickels Grant)
- St. Clair High School – Kristine Banderman
$1,500 awarded
2004-2005
Scholarships – 10 winners out of 63 applicants
- Marcia Almond – Graceland
- Jayne Dougherty – Lindenwood
- Jana Giger – Lindenwood
- Thomas Higgins – William Woods
- Lisa Kennedy – Central Methodist
- Duane Littlefield – SMSU
- Stephanie Mark – Southwest Baptist University
- Amanda Marsh-Saxton – Northwest Missouri State U.
- Tracy Snyder – Missouri Southern State U.
- Judith Stanwood – Southwest Missouri State U.
$10,000 awarded
Grants – 1 winner out of 5 applicants
- Cindy Francka and Kim Pierce – Bolivar High School
$500 awarded
2003-2004
Scholarships – 5 winners out of 78 applicants
- Donna Kay Fessler – CMSU
- Diana Lawson – SEMO
- Jessica McGraw – Missouri Western
- Shelly Scott – UMKC
- Laquita Walker – SEMO
$5,000 awarded
No Grants were awarded